8 Temmuz 2013

Ankara Milletvekili Nazlıaka, “Erkekler 2013’ün ilk 6 ayında; 88 kadın öldürüp, 77 kadına tecavüz etti, 117 kadını yaralayıp 91 kadına cinsel tacizde bulundu”

"Hükümet de yargı da kadınların maruz kaldığı tacize üç maymunu oynuyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kadınlar olarak direneceğiz"

CHP Ankara Miletvekili Aylin Nazlıaka, hükümetin de yargının da kadınların maruz kaldığı tacizde üç maymunu oynadığını, ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kadınlar olarak direneceklerini kaydetti.

Nazlıaka, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, erkeklerin 2013'ün ilk 6 ayında 88 kadın öldürdüğünü, 77 kadına tecavüz ettiğini, 117 kadını yaraladığını, 91 kadına cinsel tacizde bulunduğunu belirtti.

Kadına yönelik şiddetle ilgili bazı bakanlıkların verdiği rakamlarının çelişkili olduğunu iddia eden Nazlıaka, şöyle devam etti:

"Adalet Bakanlığı'na göre 2009'un ilk 7 ayında 953 kadın öldürülmüş. İçişleri Bakanlığı'na göre ise 2009'da 324 kadın öldürülmüş. Ama Fatma Şahin'in İçişleri Bakanlığı'na referansla açıkladığı verilere göre bu sayı 171. Bakanlıklar arası bir koordinasyon yok belli ama aynı bakanlık kendisiyle çelişkiye düşüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, aynı gün cevapladığı iki farklı soru önergesinde aynı soruya iki farklı cevap vermiş. Şahin, Mülkiye Birtane'ye Mart-Eylül 2012 arasında 23 kadının öldürüldüğünü söylerken, Pervin Buldan'a Ocak-Eylül 2012'de 125 kadının öldürüldüğünü söylemiş."

Nazlıaka, bütün bunların AK Parti hükümetinin kadına yönelik şiddete ilişkin samimiyetsiz yaklaşımının izdüşümü olduğunu öne sürdü.

Taksim Gezi Parkı olaylarının aynı zamanda bir kadın direnişi olduğunu belirten Nazlıaka, "(Hayatıma karışma, giydiğime karışma, kaç çocuk sahibi olacağıma karışma, süreceğim rujun rengine karışma, bedenim üzerinden siyaset yapma yeter) diyen kadınların direnişiydi" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Gezi Parkı olayları sırasında "Kabataş iskelesinde kendisine saldırıldığını söyleyen türbanlı genç bir kadını siyasi malzeme yaptığını" iddia eden Nazlıaka, İçişleri Bakanlığı'nın bu olayın faillerini bulmak zorunda olduğunu söyledi. Nazlıaka, "Başbakan tüm konuşmalarında Z.D.  kod  adlı arkadaşımızı  bir siyasi malzemeye çevirdi. Her miting konuşmasında bu arkadaşımızdan bahsettiğinde onun duygularını incittiğini gözardı etti" diye konuştu.

Hükümetin de yargının da kadınların maruz kaldığı tacizde üç maymunu oynadığını ileri süren Nazlıaka, ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kadınlar olarak direneceklerini, mücadele edeceklerini ifade etti ve "Direne direne kazanacağız" şeklinde konuştu.
-

Hiç yorum yok: